Türkiye’nin ilk çeyrekteki ihracatı 63,6 milyar dolar oldu

AA

Ticaret Bakanlığı, mayıs ayı ihracatını tarihi rekor seviyesi olarak açıklamıştı.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada ise yılın ilk üç ayındaki ihracatın geldiği nokta gözler önüne serildi.

Dünya Ticaret Örgütü’nce (DTÖ) yayınlanan 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin dış ticaret istatistikleri ile birlikte yapılan açıklamada, ilk çeyrekte dünya ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 düşüş ile 5 trilyon 919 milyar dolar olduğu, Türkiye’nin ihracatının da yüzde 3,6 artış ile 63 milyar 603 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

“Yıllık ihracat dünyada yüzde 4,2, Türkiye’de yüzde 0,8 yükseldi”

Yıllıklandırılmış dünya ihracatının yüzde 4,2 azalışla 23 trilyon 808 milyar dolara gerilediği ifade edilen açıklamada, Türkiye’nin ihracatının ise yüzde 0,8 yükselişle 257,6 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

“Yıllıklandırılmış ihracat 2023’ün ilk çeyreğine göre 0,05 puan arttı”

Açıklamada, küresel ihracattaki düşüşe rağmen Türkiye’nin ihracatındaki artışların devam ettiğine işaret edilerek, şu bilgiler kaydedildi:

Bu kapsamda yıllıklandırılmış ihracatımızın küresel ihracattan aldığı paydaki artış eğilimi 2024 yılının ilk çeyreğinde de devam etmiş ve 2023 yılının ilk çeyreğine göre 0,05 puanlık artış ile yüzde 1,082 seviyesine yükselmiştir.

“Küresel tedarik zincirindeki konumumuzu daha da güçlendireceğiz”

Ticaret Bakanlığı olarak katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye’nin küresel ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Küresel tedarik zincirindeki konumumuzu daha da güçlendirmek için küresel ticaretteki eğilimleri en iyi şekilde değerlendirip elde ettiğimiz kazanımları artırarak devam ettireceğiz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x